טיפול בסטימולנטים (ריטלין, קונצרטה, דייטרנה, אדרל, פוקלין, ויואנס)

טיפול בהפרעת קשב וריכוז כולל תמיד את הדרכת הסביבה (הורים ומורים) והקניית כלים ללמידה והתנהגות למטופל. כאשר דרגת ההפרעה משמעותית יש לשלב גם טיפול תרופתי. תרופות אלו משפרות את יכולת המיקוד ומפחיתות את הצורך בתנועתיות והאימפולסיביות וכתוצאה מכך מאפשרות שליטה על רציפות המחשבה!

התרופות הבטוחות, הוותיקות והיעילות ביותר לטיפול בהפרעת קשב וריכוז הינן ממשפחת הסטימולנטים (הממריצים). בארץ אושר רק החומר הפעיל – מתיל פנידט, המרכיב את הריטלין והקונצרטה. חומר זה נמצא בשימוש למעלה מ 50 שנה, יותר ותיק מרוב התרופות המוכרות כיום. כך שמדובר בתרופה נחקרת מאוד ומוכרת מאוד. ההבדלים בין האפשרויות התרופתיות השונות נובעים מאופן הפרוק שלהן במערכת העיכול ומשך ההשפעה שלהן לאורך היום. דבר זה יכול להשפיע גם על איכות ההשפעה ולא רק על משכה.

התאמת התרופה הינה אישית, דבר המצריך סבלנות ומעקב רפואי צמוד בתקופה הראשונה, בהמשך עדיין דרוש מעקב רפואי במרווחים גדולים יותר, לפחות אחת ל 3-6 חודשים.

 

תרופות שאושרו בארץ ונמכרות בקופת חולים:

ריטלין קצר RITALIN
קיימת רק במינון של 10 מג', הינה הכדור הבסיסי ביותר של הריטלין, ללא מנגנון השהייה בתוכה ולכן משפיעה רק ל 3-4 שעות. ניתן לקחת מספר פעמים ביום. מותר לשבור או לרסק אותה.
ריטלין SR RITALIN
קיימת רק במינון של 20 מג'. משתחררת באיטיות. ניתנת בכדור המשפיע כ 6-8 שעות . התחלת ההשפעה עלולה להיות איטית ולהימשך עד שעה וחצי מאז נטילתה. אסור לשבור את הכדור או לרסק אותו.
ריטלין LA RITALIN
קיימים מינונים: 10,20,30,40 מג'. היא קפסולה המכילה כדוריות (גרגרים), משפיעה כ 8 שעות. למתקשים בבליעה, ניתן לפתוח את הקפסולה ולפזר את תוכנה על כפית עם מעדן או משקה ולבלוע. אסור לשבור את הכדוריות עצמן או לנסות ולהמיס אותן.
קונצרטה CONCERTA
קיימים מינונים: 18,27,36,54 מג'. למרות שמה השונה מכילה את אותו חומר פעיל של הריטלין. משתחררת באיטיות רבה ומשפיעה עד 12 שעות. בנויה מקופסית גלילית סגורה. לא ניתן לשבור או לחתוך אותה. הקופסית עצמה אינה נמסה במערכת העיכול ולכן יוצאת בצואה (כשהיא ריקה) .
פוקלין ארוך XR FOCALIN - התרופה נכנסה לכל קופות החולים מלבד קופת חולים כללית.

חדשות טובות !

אין צורך למלא טופס 29/ג רק המלצת רופא
עם ההמלצה יש לגשת לרופא המטפל והוא נותן את המרשם
את התרופה ניתן לקנות בבית המרקחת של קופת חולים בחצי מחיר
קיימים מינונים: 10,15,20,25,30 מג'. משפיעה זמן כפול מזה של הפוקלין הקצר. למתקשים בבליעה ניתן לקחת רק את הגרגרים שבתוך הקפסולה (כמו בריטלין LA).

 

תרופות הדורשות אישור אישי ממשרד הבריאות (טופס 29 ג') ונמכרות דרך היבוא האישי:

דייטרנה DAYTRANA
קיימים מינונים: 10,15,20,30 מג'. מדבקת ריטלין, כשמה כן היא, אינה ניתנת בבליעה אלא בהדבקה על העור, החומר הפעיל שמשתחרר הינו מתיל פנידט (כמו בריטלין), משפיעה כ 10-12 שעות ביום, ניתן לקצר את משך ההשפעה על ידי הסרתה. בדרך כלל ישנן פחות תופעות לואי בהשוואה לריטלין הניתן בכדור.

פוקלין קצר FOCALIN
קיימים שני מינונים: 5,10 מג'. התרופה נמצאת בשימוש מאז 2005 מכילה דקסמתילפנידט שהינו המרכיב הפעיל בלבד של המתיל פנידט (המצוי בריטלין), דבר שמפחית את תופעות הלואי. התרופה משפיעה 4-5 שעות. ניתן לקחת פעמיים ביום.

אדרל ADDERALL
קיימים מינונים: 10,20,30 מג'. הינה תרופה סטימולנטית (כמו הריטלין) אך עשויה מחומר שונה לחלוטין ומורכבת מתערובת של מספר אמפטמינים. נמצאת בשימוש למעלה מ 30 שנה. משפיעה 5-6 שעות.
ניתן לחתוך או לרסק אותה. ניתן לקחת פעמיים ביום. תופעות הלואי, באופן כללי, כמו של הריטלין.

אדרל XR ADDERALL
קיימים מינונים: 10,20,30 מג'. משפיעה זמן כפול מזה של האדרל הקצר. לא ניתן לחתוך או לרסק אותה.

ויואנס VYVANSE
קיימים מינונים: 30/50/70 מג'. תרופה חדשה יצאה ב 2007. מהווה פיתוח של האדרל, מכילה רק את האמפטמין שהוכח כיעיל לריכוז. פועלת כ- 12 שעות. ניתן להמיס את האבקה שבקפסולה בכל משקה. תופעות לואי דומות לאלו של האדרל , בדרך כלל ברמה מופחתת.

סטרטרה STRATTERA
קיימים מינונים: 10,18,40,60,80,100 מג'. תרופה שונה מכל האחרות מכיון שאינה סטימולנטית (מעוררת). משפיעה 24 שעות ויש לקחתה ברציפות ללא הפסקות. הטיפול נבנה בהדרגה, מתחילה להשפיע רק לאחר כמה שבועות.
מהווה "קו שני" לטיפול בהפרעת קשב, כאשר התרופות המעוררות נמצאו כלא מתאימות.

למתקשים בבליעה של כדור בשלמותו, מותר לרסק:
ריטלין 10 מג' קצר.
אדרל רגיל.
פוקלין רגיל.
ריטלין LA- מותר לפתוח את הקפסולה לפזר את הגרגרים ולבלוע אותם עם כפית מיץ או מעדן.
מדבקה (לא בולעים בכלל).
ניתן גם להפוך לסירופ את התרופות הקצרות (ריטלין, אדרל ופוקלין)
ובכל מקרה רצוי לאמן את הילדים לבלוע סוכריות טיק טק (לא להתאמן על תרופות). ניתן להיעזר לצורך כך גם בספל מיוחד לבליעת כדורים (ניתן להשגה בטלפרמה).

תופעות לוואי של התרופות המעוררות:

ככלל מדובר בתרופות בטוחות ויעילות.
התופעות השכיחות ביותר הינן גם הפיכות:
– חוסר תיאבון , יש לעקוב אחר הגדילה (משקל וגובה).
– הפרעות להירדמות, במידה ונלקח סמוך לשינה.
– כאבי ראש ובטן, בימים הראשונים. בדרך כלל לא מדובר בכאבים עזים. יש לאכול ארוחת בוקר להפחתת תופעות אלו.
– תופעת ריבאונד – החמרה בסימפטומים בחלק השני של היום. מאפיין עשירית מהמטופלים בריטלין רגיל (קצר טווח). מעבר לתכשיר בשחרור איטי בד"כ פותר את התופעה.
ישנן תופעות פחות שכיחות, ברוב רובם של המקרים גם תופעות אלה הפיכות:
– הופעת טיקים , עלול להחמיר טיקים קיימים או לחשוף נטייה לטיקים. יש לעקוב אחר התופעה ולשקול הורדת מינונים או הפסקת הטיפול.
– עלייה קלה בלח"ד , בדופק הלב והחמרת הפרעות קצב קיימות. לכן יש לעקוב אחר פרמטרים אלה ולבצע א.ק.ג לפני תחילת הטיפול.
– מצב רוח, עלול להמיר נטייה לחרדות או לדיכאון.

ידע זה כוח. משפחות המתמודדות עם הפרעת קשב וריכוז זקוקים לו.

למילוי בקשה למרשם תרופתי לחצו כאן

- מידע להורים